Ciepło, Kotły

Ekologia z dopłatą

Wybierając kocioł do ogrzewania swojego domu zwracajmy uwagę nie tylko na jego cenę i jakość, ale także na to, czy jest ekologiczny. Skorzysta na tym nie tylko środowisko naturalne, ale i my, bowiem możemy starać się o dofinansowanie zakupu takiego pieca. Zobacz więcej na https://www.broetje.pl/

Zamień stare na nowe

Stare piece, które są już w wielu przydomowych kotłowniach trudno nazwać ekologicznymi. Węgiel ciągle jest popularnym paliwem i choć palenie nim nie jest komfortowe, bo  wymaga wysiłku fizycznego, to nie kupujemy nowego kotła ze względu na koszty. Aby zmienić ten stan rzeczy powstał rządowy program Czyste Powietrze, który polega na tym, że możemy starać się o dofinansowanie przy wymianie kotła węglowego na gazowy lub inny ekologiczny. O szczegóły przyznawania dotacji należy pytać w miejscowym urzędzie, bowiem mogą one się różnić w zależności od gminy. Program pozwala się starać nie tylko o fundusze na nowy kocioł, ale także o inne elementy instalacji grzewczej. Ekologicznym rozwiązaniem, które możemy sfinansować dzięki rządowemu programowi jest między innymi instalacja fotowoltaiczna i kolektory słoneczne, które zyskują coraz większą popularność. Dofinansowanie jest przeznaczone dla osób fizycznych, które są właścicielami domów.

Nie tylko gaz

Decydując się na wymianę kotła na ekologiczny, możemy wybierać spośród kilku rodzajów. Dostępne są między innymi kotły kondensacyjne, w których jako paliwo wykorzystuje się najczęściej gaz. To jedno z najczystszych paliw, pozbawione negatywnego wpływu na środowisko. Dofinansowanie możemy przeznaczyć także na zakup kotła olejowego – to praktyczne rozwiązanie, które można stosować w budynkach, do których nie ma możliwości doprowadzenia gazu. Zaletą tego rozwiązania jest to, że kocioł nie produkuje sadzy ani popiołu i w związku z tym nie wymaga częstego czyszczenia. Olej opałowy jest też łatwo dostępny, więc w każdej chwili możemy go uzupełnić. Program Czyste Powietrze obejmuje także zakup kotłów elektrycznych. W niektórych budynkach nie ma możliwości zainstalowania centralnego ogrzewania i wówczas jedną z możliwości jest ogrzewanie powietrza i wody poprzez wykorzystanie energii elektrycznej.