Ciepło, Ogrzewanie

Gaz coraz popularniejszy

Coraz więcej domostw ma możliwość podłączenia się do sieci gazowej. To jeden z powodów, dla których gazowe piece centralnego ogrzewania cieszą się w ostatnich latach dużym powodzeniem. Nowoczesne technologie wykorzystane do ich produkcji sprawiają, że są to kotły godne pożądania.

Ciepło bez przestojów

Zaletą wszystkich kotłów gazowych jest między innymi to, że mogą pracować bez przerwy, dzięki czemu nasz dom się nie wyziębia nawet podczas naszej nieobecności. Służą zarówno do ogrzewania wnętrz, jak i podgrzewania wody. Kotły gazowe dostępne są w różnych wersjach, zanim zdecydujemy się na zakup któregoś z nich, poznajmy ich najważniejsze cechy i znajdźmy taki, który najlepiej odpowie na nasze potrzeby. Ze względu na sposób ich usytuowania piece kondensacyjne gazowe można podzielić na stojące i wiszące. Estetyczny wygląd i niewielki rozmiary tych drugich sprawiają, że można je zainstalować w dowolnym pomieszczeniu w domu. Może to być łazienka, ale piec tego typu dobrze będzie wyglądał też w kuchni, umieszczony w ciągu szafek naściennych. Stojące kotły mają nieco większe rozmiary i są cięższe od wiszących, dlatego dobrze jest wydzielić w domu pomieszczenie, które będzie pełniło funkcję kotłowni.

Jedna lub dwie funkcje

Kotły gazowe dzielą się także na jedno- i dwufunkcyjne. Wybór odpowiedniego uzależniony jest od tego, do jakiego celu zamierzamy go wykorzystywać. Jednofunkcyjny przeznaczony jest wyłącznie do ogrzewania wody w instalacji centralnego ogrzewania. Jego zastosowanie możemy poszerzyć, wyposażając go w zasobnik służący do podgrzewania wody użytkowej. Kotły mogą mieć różną pojemność, ale powinna ona być dostosowana do tego, jakie w naszym domostwie jest zapotrzebowanie na ciepło do centralnego ogrzewania. Dwufunkcyjne kotły gazowe są fabrycznie wyposażone w przepływowy podgrzewacz wody. Mimo to są one zwykle tańsze niż jednofunkcyjne, bowiem podgrzewają one wodę dopiero, gdy odkręci się kurki, a w pozostałym czasie woda stygnie. W przepływowym wymienniku ciepła może też co jakiś czas pojawiać się kamień, co warto regularnie sprawdzać, bo utrudnia on wymianę ciepła. Zobacz więcej na https://www.broetje.pl/