Ciepło, Kotły

Postaw na nowoczesność

Piece centralnego ogrzewania mają przede wszystkim za zadanie dostarczyć ciepło do naszych domostw. Przez długie lata służyły nam do tego kotły na węgiel, w których tak naprawdę spalaliśmy wszystko, co tylko ogień potrafił strawić. Te czasy już jednak są za nami. Zobacz więcej na https://www.broetje.pl/

Ciepło bez smogu

Obecnie nowoczesne kotły mają za zadanie także ograniczyć smog, który jest prawdziwą zmorą większości polskich miast. Nie wystarczy już, że są tanie i łatwe w obsłudze, muszą być jeszcze ekologiczne. Niestety, w wielu przydomowych kotłowniach spotkać można nadal kotły tradycyjne na węgiel. Wynika to najczęściej z przyzwyczajenia lub obawy przed dużymi kosztami zakupu i instalacji nowego, ekologicznego kotła. Większość gmin oferuje jednak dofinansowania do zakupu takich pieców i warto rozważyć tę możliwość. Nawet, jeżeli nie jesteśmy proekologiczni, to nowoczesny kotły pod wieloma względami są dużo lepsze, bardziej praktyczne i komfortowe niż te na węgiel. Kupując na przykład kocioł gazowy, który jest najpopularniejszy, nie musimy się martwić, że zabraknie nam paliwa. Węgiel co jakiś czas musimy kupić i jeszcze włożyć sporo wysiłku, aby go umieścić w kotłowni, która powinna być sporych rozmiarów, aby węgiel nie znajdował się zbyt blisko pieca. Zajmuje też dużo miejsca i jest po prostu brudny. Piece węglowe nie są też automatyczne – co najmniej kilka razy dziennie trzeba uzupełniać zasobnik paliwem, czyli węglem.

Trafiona inwestycja

Nowoczesne piece nie należą do najtańszych, ale inwestycja w nowy kocioł – najlepiej gazowy, przyniesie nam wiele korzyści. Automatyczna obsługa to tylko jedna z nich, ale nie do przecenienia. Uzyskanie w domu takiej temperatury, jaka nam najbardziej odpowiada poprzez naciśnięcie guzika to komfort wart dużych pieniędzy. Nawet jeżeli nie ma nas cały dzień lub nawet dłużej, nie musimy się martwić o to, że wrócimy do wychłodzonego domu, albo, że trzeba będzie zakasać rękawy i iść do kotłowni rozpalić w piecu. Walka ze smogiem też powinna stać się celem każdego z nas, bo od tego zależy przyszłość nasza i naszych potomnych.