Ciepło, Kotły

Sposób na niepogodę

Centralne ogrzewanie w naszej szerokości geograficznej to konieczność. Mimo że zimy są coraz mniej srogi, a lata upalne, to trudno wyobrazić sobie życie bez ciepłego kaloryfera. Zobacz więcej na https://www.broetje.pl/

Ogrzewaj świadomie

Przez długie lata w naszych kotłowniach stały piece węglowe, ale nowoczesne technologie, a także coraz większa świadomość ekologiczna sprawiły, że zostały one wyparte przez innego rodzaju kotły. Do najpopularniejszych zalicza się obecnie piece gazowe kondensacyjne, które są ekologiczne, oszczędne i trwałe. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup któregoś z nich, poznajmy dobrze wszystkie jego parametry, bo kocioł kotłowi nierówny. Na rynku dostępne są od pewnego czasu piece gazowe kondensacyjne, które stanowią nowoczesną alternatywę dla pieców tradycyjnych. Jeżeli przekonamy się do ich niewątpliwych zalet, to przed decyzją o zakupie zdecydujmy, jaką moc powinien mieć nasz kocioł. Zarówno piec o zbyt małej, jak i zbyt dużej mocy może stanowić problem. Bo albo nasz dom będzie niedogrzany, albo będziemy ponosić niepotrzebnie wysokie koszty. Najlepiej skonsultujmy tę kwestię z fachowcem, który nam pomoże w wyborze.

Brykiet i spółka

Ważną kwestią jest także dostępność paliwa, jakim zasilany ma być nasz kocioł. Choć za najbardziej praktyczne i oszczędne uchodzą kotły gazowe, to musimy mieć możliwość podłączenia takiego pieca do miejskiej sieci. W przypadku, gdy z ogrzewania gazowego jesteśmy zmuszeni zrezygnować, możemy zdecydować się na zakup kotła na paliwo stałe. Może to być piec opalany brykietem, drewnem czy koksem, a także ekogroszkiem lub biomasą. Tego rodzaju kotły nie są bezobsługowe i nie zawsze spełniają normy dotyczące ochrony środowiska. Przed zakupem zasięgnijmy więc informacji, czy przypadkiem nie są one zakazane w gminie, w której mieszkamy. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie zakup kotła olejowego lub zasilanego gazem płynnym. Właściciele nieruchomości, którzy nie boją się ponosić wysokich kosztów, mogą też zdecydować się na kocioł zasilany energią elektryczną.