Ciepło, Kotły

Walcz ze smogiem

W wielu przydomowych kotłowniach ciągle stoją tradycyjne kotły, które przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza i powstawania smogu. Nie wymieniamy ich, bo wiąże się to z dużymi kosztami. Możemy jednak postarać się o dofinansowanie z gminy, które odciąży naszą kieszeń podczas zakupu nowego pieca. Zobacz więcej na https://www.broetje.pl/

Pieniądze w ten sposób otrzymane możemy jednak przeznaczyć jedynie na zakup kotła ekologicznego. To sposób na walkę z coraz większym zanieczyszczeniem powietrza i smogiem, który dotyka już niemal każde miasto. Wszelkich odpowiedzi na pytania o formę i wysokość dofinansowania udzieli nam samorząd miasta, w którym mieszkamy. Wystarczy udać się do urzędu gminy lub miejskiego, by dowiedzieć się, jakie należy poczynić kroki. Kwota i procent dofinansowania mogą być różne. Są one zależne od możliwości finansowych gminy, a także rodzaju kotła, jaki zamierzamy kupić. Stary piec węglowy możemy z pomocą tej dotacji wymienić między innymi na kocioł gazowy lub piec na biomasę, a także na urządzenia, które wykorzystują  odnawialne źródła energii. Szczegółowe warunki otrzymania dofinansowania dostępne są w gminie. Istnieją również gminy, w których dofinansowanie wymiany pieca nie jest dostępne.

Nie zwlekaj z wymianą pieca

O fundusze na wymianę tradycyjnego węglowego kotła na nowy mogą starać się właściciele domów i mieszkań – również tych, w których prowadzą działalność gospodarczą, a także najemcy lokali komunalnych i wspólnoty mieszkaniowe, jeżeli ich członkowie korzystają ze wspólnej kotłowni. Po zasięgnięciu informacji o tym, czy spełniamy określone warunki, aby się starać o dofinansowanie i uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi, należy wypełnić wniosek, do którego dołączamy dokumenty potwierdzające, że jesteśmy właścicielami nieruchomości, w której chcemy wymienić kocioł, a także kosztorysy związane z demontażem starego i montażem nowego pieca. Nie warto zwlekać z tą decyzją, bo w niektórych gminach kwota dofinansowania z roku na rok się zmniejsza. Wymiana kotła na ekologiczny to korzyść zarówno dla nas, jak i dla naszej planety.