Ciepło, Kotły, Ogrzewanie

Wybierz dobrze

Jedną z ważniejszych decyzji, jakie musimy podjąć podczas budowy domu jest wybór rodzaju ogrzewania. Pod uwagę bierzemy wówczas koszt jego instalacji i użytkowania, zalety praktyczne, a także to, czy jest przyjazne dla środowiska.

Kotły bez konkurencji

Do najpopularniejszych możemy zaliczyć kotły gazowe, które są montowane zarówno w domach jednorodzinnych, jak i większych budynkach. Zazwyczaj wszędzie tam, gdzie w pobliżu znajduje się przyłącze gazowe, inwestorzy decydują się na to rozwiązanie. Jedynie w sytuacji, gdy go nie ma, podejmuje się decyzję o innym rodzaju ogrzewania. Największą zaletą kotłów na gaz ziemny jest to, że mają dużą zdolność odzyskiwania energii i dzięki temu wygrywają w konkurencji z innymi kotłami. Są także bardzo praktyczne i niemal bezobsługowe. To niezwykła wygoda i udogodnienie, które sprawia, że o temperaturze w swoim domu możemy decydować jednym gestem, który zainicjuje płomień. Korzystając z ogrzewania gazowego nie musimy się martwić tym, że zabraknie nam paliwa i będziemy musieli je dokupić, jak w przypadku opalania węglem, bo mamy ciągły dopływ gazu. Ogrzewanie gazowe zalicza się także do najtańszych, a to jest zaleta, do której nikogo nie trzeba przekonywać.

Zasady bezpieczeństwa

Gaz budzi jednak niepokój – chcemy mieć pewność, że nasz dom jest nie tylko ciepły, ale też bezpieczny. Jednak wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby moc spokojnie spać. Kocioł powinien być przede wszystkim zainstalowany przez fachowców, zgodnie ze sztuką. Gdy już mamy pewność, że tak jest, to pamiętajmy, że nic nie jest dane raz na zawsze. Dlatego co najmniej raz do roku należy przeprowadzać kontrolę stanu technicznego kotła, a także przewodów spalinowych. Przewody doprowadzające gaz do kotła również powinny być poddawane kontroli.

Warto też w domu zamontować czujnik czadu, który nie jest drogi, a reaguje nawet na najmniejsze zagrożenie. Najlepszym rozwiązaniem są jednak kondensacyjne kotły co gazowe, które mają zamkniętą komorę spalania i są całkiem bezpieczne, bowiem nie ma możliwości, by ulatniały się z nich groźne spaliny. Zobacz więcej na https://www.broetje.pl/