Kotły, Ogrzewanie

Wybór na lata

Podczas budowy domu stajemy przed wieloma trudnymi wyborami. Niektórych nieprzemyślanych decyzji możemy długo żałować – zwłaszcza jeżeli okażą się kosztowne.

Rodzaje paliw

Dobrze powinniśmy przemyśleć między innymi rodzaj centralnego ogrzewania, które zamierzamy zainstalować w naszym domu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kotłów, które różnią się między sobą konstrukcją czy paliwem, jakim są zasilane. Kotły na paliwa stałe to takie, w których spala się między innymi miał, ekogroszek, drewno czy biomasę. Choć spotkamy je jeszcze w wielu przydomowych kotłowniach, to nie należą do najbardziej praktycznych i nie zawsze są ekologiczne. Kocioł grzewczy na paliwo ciekłe spotykany jest w polskich domach rzadziej, ale  ten rodzaj centralnego ogrzewania ma swoje zalety. Obsługuje się go w pełni automatycznie, jest bezpieczny w użytkowaniu i rzadko zdarzają mu się awarie. Istnieje też wielu dostawców paliw ciekłych, w związku z tym są one łatwo dostępne i możemy wybrać tego, który oferuje najkorzystniejsze ceny. W sytuacji, gdy chcemy zaoszczędzić, możemy też zdecydować się na tańsze paliwo niższej jakości.

Stojące i wiszące

Szturmem podbijają rynek kotły gazowe. Dla deweloperów i inwestorów kocioł grzewczy na to paliwo jest zazwyczaj pierwszym wyborem podczas budowy domów. Ten rodzaj ogrzewania wykorzystywany jest zarówno w domach prywatnych, jak i w instytucjach użyteczności publicznej. Rezygnuje się z niego jedynie w miejscach, gdzie nie ma możliwości przyłączenia się do sieci miejskiej. Zaletą kotłów na gaz jest to, że są przyjazne dla środowiska, bo charakteryzuje je niska emisja szkodliwych substancji. Kotły gazowe dostępne są w różnych wersjach – mogą być wiszące lub stojące. Jeżeli nie mamy w domu miejsca, które moglibyśmy przeznaczyć na kotłownię, to wybierzmy te pierwsze. Mają one niewielki rozmiar i można je zamontować w dowolnym pomieszczeniu, jak na przykład łazienka czy kuchnia.  Możemy też zdecydować się na kocioł z otwartą komorą spalania, który pobiera tlen z pomieszczenia lub z zamkniętą, wówczas tlen pobierany jest z zewnątrz. Zobacz więcej na https://www.broetje.pl/