Kotły, Ogrzewanie

Zanim podejmiesz decyzję

Najlepszy kocioł to taki, który odpowiada na nasze potrzeby i spełnia nasze wymagania. Jedni użytkownicy cenią sobie niskie koszty użytkowania pieca, inni bezobsługowość. Każdy rodzaj kotła na swoje wady i zalety, warto je poznać, zanim dokonamy zakupu i instalacji. Zobacz więcej na https://www.broetje.pl/

Dla wymagających

Gazowe kotły kondensacyjne to urządzenia bardzo nowoczesne, które spełnią nawet najbardziej wygórowane wymagania. Ogrzewanie gazowe gwarantuje nam komfort i wygodę, bo jest praktycznie bezobsługowe. Jeżeli gaz pochodzi z miejskiej sieci, to nie musimy martwić się o jego uzupełnianie, a problem może pojawić się jedynie w przypadku awarii. Nie należy jednak zapominać o tym, by co najmniej raz w roku sprawdzać stan techniczny kotła. Dwufazowe piece gazowe służą również do podgrzewania wody. Właściciele domów i innych nieruchomości cenią je również za to, że są niewielkich rozmiarów i można je umieścić w dowolnym pomieszczeniu, bez potrzeby wyznaczania miejsca na kotłownię.  Gazowe kotły kondensacyjne mogą być wiszące lub stojące. Ich popularność z roku na rok rośnie, bo przez wielu uważane są za bezkonkurencyjne.

Zamiast węgla

Alternatywą dla tradycyjnych pieców na węgiel są również kotły olejowe. Podobnie jak gazowe sterowane są automatycznie, więc na co dzień nie wymagają specjalnych zabiegów. Kontrola techniczna raz czy dwa razy w roku to jednak niezbędne minimum, jeżeli chcemy mieć pewność, że nasz piec jest sprawny i bezpieczny dla nas. Na ogrzewanie olejowe możemy się zdecydować, gdy nie mamy możliwości przyłączenia się do sieci gazowej. Jego koszty są jednak zdecydowanie wyższe, a sam kocioł również sporo droższy niż gazowy. Do najtańszych nie należy również ogrzewanie elektryczne, ale i tego rodzaju kotły nie są pozbawione zalet. To również ogrzewanie bezobsługowe, które wymaga jedynie serwisu co jakiś czas. Może dostarczać ciepło domowym pomieszczeniom poprzez grzejniki, ale też jako ogrzewanie podłogowe. Na ogrzewanie elektryczne możemy zdecydować się nawet wówczas, gdy nasz dom jest już gotowy, bowiem kocioł ten nie wymaga wykonywania żadnych przyłączy. Ogrzewanie elektryczne może być głównym lub dodatkowym źródłem ciepła w domu.